Wykryty guzek podczas badania mammograficznego wymaga dalszej analizy i diagnostyki. W tym celu przeprowadza się wywiad z chorym , badanie lekarskie i zleca badanie obrazujące ( np.RTG) włącznie z mammografią diagnostyczną. W przypadkach budzących wątpliwości konieczna jest biopsja. Pamiętajmy, że wiele z tych guzków ma charakter niezłośliwy. W przypadku wykrycia raka konieczne są dalsze badania i testy laboratoryjne. Stopień przydatności poszczególnych testów zależy od typu i stopnia zaawansowania choroby.
Badanie lekarskie - konsultacja lekarska- jest pierwszym krokiem, który kobieta powinna wykonać po wykryciu guzka lub innej niepokojącej zmiany . Lekarz przeprowadza wywiad, na który składa się seria pytań dotyczących zaobserwowanych objawów oraz czynników ryzyka (takich jak historia zachorowań na raka w rodzinie pacjenta)
Badania obrazowe- Po przeprowadzeniu badania lekarskiego oraz wywiadu z chorym lekarz zaleci wykonanie badań obrazowych (włącznie z mammografią, jeśli nie była wcześniej przeprowadzona).
Biopsja piersi- Jeśli badanie obrazowe wykaże niepokojące zmiany, należy poddać się biopsji. Biopsja polega na pozyskaniu wycinka tkanki do badania mikroskopowego, które pozwoli ustalić charakter zmiany. W przypadku wykrycia komórek rakowych w próbkach biopsyjnych lekarz zaleca wykonanie innych badań sprawdzających obecność przerzutów i pomagających ustalić metodę leczenia. Większości chorych nie poddaje się zbyt wielu badaniom, jeżeli nie są one absolutnie konieczne
Rentgenografia klatki piersiowej (RTG): wykonuje się ją standardowo przed operacją. Tą metodą sprawdza się ewentualne przerzuty do płuc.
Rentgenografia kości: Sprawdza, czy wystąpiły przerzuty do kości, wykonuje się ją tylko w przypadku zaawansowanego stadium choroby.
Tomografia komputerowa (CT, TK): w przypadku podejrzeń o przerzuty do innych organów lub części ciała wykonuje się tomografię komputerową. We wczesnych stadiach rozwoju raka piersi badanie tomograficzne nie jest konieczne.
Rezonans magnetyczny (MRI): W tym badaniu wykorzystuje się fale radiowe i magnesy w celu uzyskania dokładnych obrazów organów wewnętrznych bez użycia promieni RTG MRI jest szczególnie użyteczne w badaniu mózgu i rdzenia kręgowego oraz wybranych fragmentów kości. Nie zaleca się stosowania tego badania jako rutynowego we wszystkich przypadkach raka piersi.
Badania krwi: są niezbędne do zaplanowania operacji, wykazania obecności ewentualnych przerzutów i ustalenia postępowania oraz leczenia pooperacyjnego (morfologia, skład chemiczny i poziom enzymów)
Badania markerów nowotworowych (receptora estrogenu, receptora progesteronu, genu HER-2/neu): obecność określonych związków chemicznych (markerów) pozwala określić ryzyko przerzutów i wybrać najlepszą metodę leczenia.
Szukasz Pomocy?
Federacja Stowarzyszeń "Amazonki"
Stosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnej:
sprawdź tutaj.