Twitter
Rak piersi - Efekty uboczne
Wielkość czcionki: A | A | A

Informacje ogóle
Epidemiologia - jak często występuje
Czynniki ryzyka i profilaktyka
Objawy
Rozpoznanie - diagnostyka
Ocena zaawansowania anatomicznego choroby
Leczenie
Efekty uboczne
Po leczeniu
Badania kliniczne
Kierunki nowych badań
Zapytaj lekarza

Zarówno rak, jak i jego leczenie, mogą wywoływać wiele skutków ubocznych. Jednak medycyna poczyniła znaczny postęp w ostatnich latach. Stosowane obecnie terapie często są mniej toksyczne i bardziej skutecznie niż te stosowane w przeszłości.

Obawa przed wystąpieniem działań niepożądanych związana z terapią przeciwnowotworową jest czymś naturalnym. Przed rozpoczęciem leczenia, należy porozmawiać z lekarzem na ten temat. Objawy uboczne, które mogą wystąpić, zależą od różnych czynników: rodzaju nowotworu, jego umiejscowienia, indywidualnego planu leczenia (w tym długości leczenia i zastosowanych dawek), oraz ogólnego stanu pacjenta.

Poniżej zostały przedstawione najczęściej pojawiające się objawy niepożądane towarzyszące terapii nowotworów piersi , będące następstwem :

  • zabiegu chirurgicznego- Po operacji usunięcia węzłów chłonnych u pacjentki może wystąpić tymczasowy lub stały brak czucia na powierzchni wewnętrznej strony ramienia. Operacja może także ograniczyć ruchliwość ramienia i barku. Upośledzenie krążenia limfatycznego w operowanym rejonie może doprowadzić do nagromadzenia się płynów, a następnie obrzęku limfatycznego ramienia i dłoni. Obrzęk limfatyczny może wystąpić bezpośrednio po operacji lub wiele miesięcy czy lat później . Lekarze nie są w stanie przewidzieć czasu ani określić podatności pacjenta na wystąpienie obrzęku. W większości przypadków nie jest to jednak zbyt poważna dolegliwość.
  • radioterapii- Do najczęściej występujących efektów ubocznych radioterapii zalicza się: opuchliznę i uczucie ciężkości piersi, zmiany skórne przypominające oparzenia słoneczne w obrębie napromieniowywanego miejsca, oraz uczucie ogólnego zmęczenia i osłabienia. Zmiany w tkance piersi i zmiany skórne ustępują zwykle w okresie od 6 miesięcy do 1 roku po radioterapii. W niektórych przypadkach po radioterapii pierś staje się mniejsza i twardsza. Jeśli radioterapii poddano węzły chłonne podpachowe, może spowodować również wystąpienie obrzęku limfatycznego.
  • Chemioterapii - Uboczne skutki chemioterapii zależą od typu i ilości zastosowanych leków oraz długości kuracji. Doksorubicyna i epirubicyna mogą spowodować uszkodzenia mięśnia sercowego, jest to jednak prawdopodobne raczej w przypadku pacjentów z wcześniejszymi schorzeniami serca. Do krótkotrwałych efektów ubocznych chemioterapii zalicza się utratę apetytu, nudności i wymioty, owrzodzenia jamy ustnej, wypadanie włosów i zmiany w cyklu menstruacyjnym. Chemioterapia może również uszkodzić komórki krwiotwórcze szpiku kostnego. Zmniejszenie ilości białych ciałek krwi podnosi podatność pacjenta na infekcje; niedobór płytek krwi może doprowadzić do wywoływania krwotoków i krwiaków nawet przez najmniejsze skaleczenia; obniżenie poziomu czerwonych krwinek powoduje uczucie ogólnego zmęczenia i osłabienia. Wymienione efekty uboczne mogą być leczone. Poddanie się chemioterapii może również doprowadzić do trwałych efektów ubocznych w postaci wczesnej menopauzy i bezpłodności. Im starsza pacjentka jest poddawana chemioterapii, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia u niej menopauzy lub utraty możliwości zajścia w ciążę.
  • Terapii hormonalnej- Niektóre badania wykazały niewielki wzrost liczby przypadków rozwoju wczesnych stadiów raka endometrium (śluzówki macicy) u kobiet po menopauzie zażywających tamoksifen. Jeśli zażywasz tamoksifen i zauważysz u siebie nietypowe krwawienie z pochwy — prawdopodobny objaw raka endometrium — natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Innym rzadko spotykanym ubocznym efektem zażywania tamoksifenu jest zakrzepica żył głębokich. Do innych efektów ubocznych należą uderzenia gorąca, huśtawka nastrojów i katarakta. W większości przypadków korzyści płynące z zażywania tamoksifenu przewyższają jednak ewentualne ryzyko. Jedną z zalet zażywania inhibitorów aromatazy przez pacjentki po menopauzie jest prawie zupełny brak efektów ubocznych z wyjątkiem uderzeń gorąca i zrzeszotowienia kości.

 

Zapytaj lekarza, które działania niepożądane są najczęstsze, kiedy mogą się pojawić, i w którym momencie zgłosić się do lekarza. Należy także pamiętać, aby komunikować się z lekarzem na temat skutków ubocznych, które pojawią się w trakcie i po zakończeniu leczenia

Szukasz Pomocy?

Federacja Stowarzyszeń Amazonki Federacja Stowarzyszeń "Amazonki"

  • login
  • login
  • login
  • login
  • login
  • login
  • login
  • login
  • login
  • login
  • login
Data aktualizacji strony: 2011-04-14

Informujmy, że portal onkologia-online.pl, korzysta z plików cookie (ciasteczka). Aby uzyskać więcej informacji o ich wykorzystywaniu,
przejdź do Polityki Prywatności. Kliknij "akceptuję" aby to okno nie pokazywało się więcej

Akceptuję