Rak nerkowo komórkowy jest stosunkowo rzadko występującym nowotworem, stanowiącym ok. 3% wszystkich guzów złośliwych u osób dorosłych. Najwięcej zachorowań obserwuje się po 60 roku życia. W 2004 roku w Polsce stwierdzono 2400 zachorowań na ten typ nowotworu, z czego dwukrotnie częściej był diagnozowany u mężczyzn niż u kobiet. Badania epidemiologiczne wskazują na stały wzrost zachorowań ok.2 % rocznie.
Za czynniki ryzyka uznaje się palenie tytoniu, otyłość, ekspozycje na czynniki chemiczne (np. garbniki, kadm, trójchloroetylen). Niekiedy rak nerki może być uwarunkowany dziedzicznie.
Funkcje nerek
Nerki położone są po obydwu stronach kręgosłupa, za żołądkiem i wątrobą. Lewa nerka znajduje się nieco wyżej niż prawa. Kształtem przypominają powiększone ziarna fasoli. Nerki filtrują krew i usuwają z organizmu ( w postaci moczu) zanieczyszczenia, nadmiar soli i minerałów oraz nadmiar wody.
W nerkach także następuje produkcja hormonu - erytropoetyny, pobudzającej tworzenie erytrocytów w szpiku kostnym. Dzięki tej zdolności nerki są jednym z ważniejszych narządów zapewniających homeostazę w organizmie ( kontrolują ciśnienie tętnicze).
Rak nerki
Do rozwoju raka nerki dochodzi, gdy jej komórki zmieniają się i rozwijają w sposób niekontrolowany tworząc masę zwaną guzem. Zmiana ta może mieć charakter łagodny (zmiana niezłośliwa) lub złośliwy (zmiana rakowa). Guz nowotworowy jest to zbiór dużej liczby komórek nowotworowych, które mają zdolność do rozprzestrzeniania się do innych części ciała.
Wyróżniamy kilka postaci raka nerki
- Gruczolakoraki - z nabłonka wyściełającego kanaliki nerkowe. Stanowią ponad 90% raków nerkowo komórkowych.
- Rak przejściowokomórkowy - umiejscowiony zwykle w miedniczce. Stanowi on ok.10% rozpoznanych nowotworów nerki.
- Mięsak- występuje rzadko i jest leczony operacyjnie, także chemioterapią. W porównaniu do innych postaci nowotworów nerkowokomórkowych, rzadziej daje przerzuty.
- guza Wilmsa- to nowotwór wieku dziecięcego, rozwijający się z młodej tkanki nerkowej (w dolnym biegunie nerki). Stanowi około 7-10 proc. wszystkich nowotworów wieku dziecięcego. Guz ten w odróżnieniu do innych postaci raka nerki jest bardziej wrażliwy na chemioterapię i radioterapię. Rokowanie zależy od typu guza oraz stopnia jego zaawansowania.
Typy komórek raka nerki
Znajomość typu komórek guza umożliwia lekarzom zaplanowanie optymalnego schematu leczenia. Najczęściej wyróżnia się typy raka nerki:
- jasnokomórkowy- ten rodzaj komórek, występuje w około 70% przypadków raka nerki. Ten typ odpowiada najczęściej na zastosowaną immunoterapię i terapie celowane.
- ziarnistokomórkowy (brodawkowaty), który rozwija się u 10% do 15% pacjentów
- mięsakowaty (wrzecionowatokomórkowy) to rodzaj komórek, które rozwijają się najszybciej, wiąże się to ze złym rokowaniem. Stanowi ok. 1-5% wszystkich raków nerkowokomórkowych
Stosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnej:
sprawdź tutaj.