Białaczka to choroba nowotworowa układu krwiotwórczego, która charakteryzuje się zmianą i niekontrolowanym rozrostem komórek krwi. Krwinki są produkowane w szpiku kostnym, gąbczastej tkance znajdującej się wewnątrz dużych kości. Istnieją różne rodzaje krwinek: krwinki czerwone, które transportują tlen w całym organizmie, krwinki białe, które zwalczają infekcje oraz płytki krwi, które odpowiadają za krzepnięcie krwi. Nieprawidłowości (zmiany) w komórkach szpiku kostnego mogą powodować obecność zbyt dużej lub zbyt małej liczby krwinek. U osób dorosłych wyróżnia się cztery główne rodzaje białaczki:
- Ostra białaczka limfoblastyczna (ALL)
- Przewlekła białaczka limfatyczna (CLL)
- Ostra białaczka szpikowa (AML)
- Przewlekła białaczka szpikowa (CML)
Kilka słów o białaczce eozynofilowej
Eozynofilia to choroba, która rozwija się na skutek nadmiernej produkcji eozynofili (kwasochłonnych granulocytów) przez szpik kostny. Eozynofile to rodzaj krwinek białych, które odgrywają zasadniczą rolę w zwalczaniu pasożytów oraz w reakcjach alergicznych.
Przewlekła białaczka eozynofilowa jest odmianą eozynofilii klonalnej, co oznacza, że jest wywoływana zmianą genetyczną. Czasem nazywana jest też zespołem hipereozynofilowym (HES). Choroba ta jest klasyfikowana jako schorzenie mieloproliferacyjne (mielo – oznacza szpikowe, proliferacyjny – oznacza namnażający się).
Niektóre osoby mogą mieć wysoki poziom eozynofili, nie chorując na nowotwór. Czasem wysoki poziom eozynofili jest reakcją organizmu ma uczulenie lub obecność pasożytów. Ten rodzaj eozynofilli jest nazywany eozynofilią wtórną (odczynową) i występuje znacznie częściej, niż białaczka eozynofilowa.
Stosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnej:
sprawdź tutaj.