Nowotwory gonadalne stanowią ok. 5% wszystkich nowotworów złośliwych jajnika. Ich cechą charakterystyczną jest zdolność do syntezy i sekrecji hormonów płciowych (estrogenów i androgenów, progesteronu i kortyzolu). Najczęstszym nowotworem należącym do tej grupy jest ziarniszczak (błoniak ziarniczy; folliculoma), który stanowi ok. 70% przypadków
PRZEGLĄD
Nowotwory jajnika możemy podzielić na dwie grupy, w zależności od rodzaju komórek, z których się wywodzą : nowotwory gonadalne ( rozwijają się z tkanek otaczających komórki rozrodcze) i nowotwory germinalne ( zarodkowe, pochodzące z komórek rozrodczych- omówione w osobnym rozdziale).
Nowotwory gonadalne stanowią ok. 5% wszystkich nowotworów złośliwych jajnika. Ich cechą charakterystyczną jest zdolność do syntezy i sekrecji hormonów płciowych (estrogenów i androgenów, progesteronu i kortyzolu). Najczęstszym nowotworem należącym do tej grupy jest ziarniszczak (błoniak ziarniczy; folliculoma), który stanowi ok. 70% przypadków. DO grupy tej należy także :otoczkowiak (thecoma) , włókniak (fibroma) i androblastomata (Sertoli-Leydig cell tumors) występujący sporadycznie.
Leczenie jest zależne od konkretnego typu choroby, polega najczęściej na chirurgicznym usunięciu macicy wraz z przydatkami, nierzadko z radioterapią, teleradioterapią czy chemioterapią.
Stosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnej:
sprawdź tutaj.