Moderatorzy: dr P. Meldgaard, dr S. Novello, dr R. Rosell
Informacja dot. sesji: omówienie plakatu [], przerzutowy NDRP
Dzień tygodnia/data: niedziela, 30 września 2012 r.
Pora sesji: 12:45 – 14:15
Sala: hol B
1229PD | BADANIE LUX-LUNG 3: WYNIKI DOTYCZĄCE OBJAWÓW I ZWIĄZANEJ Z CHOROBĄ JAKOŚCI ŻYCIA UZYSKANE W RANDOMIZOWANYM BADANIU FAZY III Z ZASTOSOWANIEM LECZENIA PIERWSZEJ LINII CHORYCH NA ZAAWANSOWANEGO NDRP Z OBECNOŚCIĄ MUTACJI W GENIE EGFR
L.V. Sequist1, M. Schuler2, N. Yamamoto3, K.J. O'Byrne4, V. Hirsh5, T.S.K. Mok6, J. Lungershausen7, M. Shahidi8, M. Palmer9, J.C.-H. Yang10
1Boston, MA/US, 2Essen/DE, 3Shizuoka/JP, 4Dublin/IE, 5Montreal, QC/CA, 6Shatin, Hong Kong/CN, 7Ingelheim/DE, 8Bracknell/UK, 9Keele/UK, 10Taipei/TW
Wprowadzenie
Afatynib (A) jest doustnym lekiem, który nieodwracalnie blokuje receptory z rodziny ErbB. W badaniu LUX-Lung 3 porównano A z cisplatyną/pemetreksedem (CP) u chorych na gruczolakoraka płuca z mutacją w genie EGFR. Główna analiza wykazała istotną poprawę w zakresie czasu przeżycia bez progresji choroby (PFS), gdzie mediana PFS wyniosła 11,1 miesiąca w przypadku A i 6,9 miesiąca w przypadku CP (HR = 0,58; p = 0,0004). Przedstawiamy dane dotyczące ocenianej przez pacjentów jakości życia związanej ze stanem zdrowia (Health-Related Quality of Life, HRQoL).
Metody
345 chorych w sposób randomizowany (2:1) przydzielono do grupy otrzymującej A lub grupy otrzymującej CP. Objawy i HRQoL były mierzone za pomocą kwestionariuszy EORTC (QLQ-C30/LC13) wyjściowo oraz raz na trzy tygodnie do wystąpienia progresji choroby. Za istotne klinicznie uznawano zmiany o ≥ 10 punktów. Analizy pod kątem występowania kaszlu, duszności i bólu zostały określone wcześniej. Czas do pogorszenia (pierwsze pogorszenie o 10 punktów względem punktu wyjścia) analizowano za pomocą warstwowego logarytmicznego testu rang. Ustalono odsetek występowania poprawy/pogorszenia o ≥ 10 punktów lub stabilizacji. Średnie wyniki w czasie oszacowano za pomocą badań podłużnych (krzywa wzrostu efektów mieszanych).
Wyniki
Przestrzeganie zaleceń dotyczących wypełniania kwestionariuszy sięgało > 85% w całym okresie badania, a u wszystkich chorych wyjściowe nasilenie objawów klinicznych było niskie. W porównaniu z CP terapia A powodowała istotne opóźnienie pogorszenia dla kaszlu (HR = 0,60; p = 0,0072) i duszności (HR = 0,68; p = 0,0145); wyniki dla bólu wykazywały tendencje w kierunku poprawy po A (HR = 0,82; p = 0,1913). U większego odsetka chorych leczonych A odnotowano poprawę o ≥ 10 punktów pod względem występowania kaszlu (67% względem 60%; p = 0,2444), duszności (64% względem 50%; p = 0,0103) i bólu (59% względem 48%; p = 0,0513) w porównaniu z CP, zwłaszcza wśród chorych, u których wyjściowo występowały objawy kliniczne. Średnie wyniki w czasie dla kaszlu i duszności również przemawiały istotnie na korzyść A. Zgodnie z profilem bezpieczeństwa A u większego odsetka chorych leczonych A dochodziło do istotnego pogorszenia objawów takich, jak biegunka, owrzodzenie jamy ustnej i dysfagia w porównaniu z CP. Zgłaszane zmęczenie, nudności i wymioty były istotnie bardziej nasilone w przypadku terapii CP. Ogółem terapia A powodowała poprawę pod względem ogólnego wyniku HRQoL, sprawności fizycznej i poznawczej oraz wykonywania czynności związanych z pracą w porównaniu z CP (p < 0,05).
Wnioski
W badaniu LUX-Lung 3 wydłużenie PFS po zastosowaniu A wiązało się z istotną poprawą pod względem HRQoL oraz opóźnieniem pogorszenia związanych z rakiem płuca objawów w porównaniu z CP.
Oświadczenia dotyczące konfliktu interesów
- L.V. Sequist: płatne konsultacje/doradztwo na rzecz firm Boehringer Ingelheim, Daiichi-Sankyo, Merrimack, Clovis i Celgene; finansowanie badań przez firmę Boehringer Ingelheim.
- M. Schuler: płatne konsultacje/doradztwo na rzecz firmy Boehringer Ingelheim; finansowanie badań przez firmę Boehringer Ingelheim; pokrywanie kosztów podróży przez firmę Lilly.
- K.J. O'Byrne: płatne konsultacje/doradztwo na rzecz firm Boehringer Ingelheim i Lilly Oncology; honoraria od firm Boehringer Ingelheim i Lilly Oncology; finansowanie badań przez firmę Boehringer Ingelheim; inne wynagrodzenia od firm Boehringer Ingelheim i Lilly Oncology.
- V. Hirsh: honoraria od rady doradczej Boehringer Ingelheim.
- T.S.K. Mok: płatne konsultacje/doradztwo na rzecz oraz honoraria od firm AstraZeneca, Roche, Eli Lilly, Merck Serono, Eisai, BMS, BeiGene, AVEO, Pfizer, Taiko i Boehringer Ingelheim; finansowanie badań przez firmę AstraZeneca.
- J. Lungershausen: pracownik firmy Boehringer Ingelheim.
- M. Shahidi: pracownik firmy Boehringer Ingelheim.
- M. Palmer: zapłata za konsultacje, honoraria, zwrot kosztów podróży, zapłata za recenzje oraz pisanie lub recenzowanie rękopisów za pośrednictwem N Zero 1 Ltd; członek zarządu N Zero 1 Ltd; konsultacje, pokrywanie kosztów podróży/zakwaterowania/spotkań niezwiązanych z wymienionymi czynnościami.
- J.C. Yang: James Chih-Hsin Yang otrzymywał honoraria za przemowy i pełnienie funkcji doradczych od firm Astrazeneca, Roche, Pfizer i OSI. Doradzał nieodpłatnie firmom Boehringer Ingelheim i Eli Lilly.
- Wszyscy pozostali autorzy zadeklarowali niewystępowanie konfliktu interesu.
Stosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnej:
sprawdź tutaj.