Twitter
Daj MATA chorobie!
Wielkość czcionki: A | A | A

Daj MATA chorobie!

Szach-mat i przeciwnik pokonany – tak symbolicznie od kilku lat na wiosną rozprawiamy się z chłoniakami. Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” wraz z Małopolskim Związkiem Szachowym organizują VI Turniej Szachowy „Daj MATA chorobie” połączony z ogólnopolską zbiórką krwi.

Aby wziąć udział w akcji, wystarczy w marcu b.r. oddać krew w dowolnej Stacji Krwiodawstwa lub jej Oddziale Terenowym, a oddając krew podać hasło „Daj MATA chorobie”. Punktem kulminacyjnym kampanii jest turniej szachowy, który odbędzie się
23 marca 2014 o godz. 9.30 w Hotelu Europejskim przy ul. Lubicz 5 w Krakowie. Warunkiem uczestnictwa w turnieju jest udokumentowanie oddania krwi przez uczestnika lub – jeśli zawodnik nie ukończył jeszcze 18 lat, albo z różnych przyczyn nie może oddać krwi - może to zrobić inna osoba, np. ktoś z rodziny lub przyjaciół.

Celem rozgrywek jest pozyskanie daru, jakim jest krew - dla ratowania zdrowia i życia pacjentów, szerzenie wiedzy na temat chorób układu chłonnego oraz popularyzacja gry w szachy. Tylko w ostatnich dwóch latach dzięki towarzyszącej turniejowi akcji krwiodawstwa pozyskano aż 75 litrów krwi. Organizatorzy będą wdzięczni za przesłanie informacji o ilości oddanej krwi na adres: info@przebisnieg.org.

Jan Zapała, członek Stowarzyszenia Przebiśnieg, pomysłodawca turnieju:

- Połączmy przyjemne z pożytecznym! Rywalizację sportową przy grze w szachy połączmy z ratowaniem chorych - niech zmagania o zwycięstwo na szachownicy wspomagają walkę o życie pacjentów z chorobami układu krwiotwórczego. Przyłączając się do tej batalii, każdy z Was staje się zwycięzcą!

Patronat honorowy nad VI edycją akcji „Daj MATA chorobie” objęli: Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego, Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Polska Unia Onkologii oraz Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.

Turnieje szachowe „Daj MATA chorobie”

Rozgrywane są od 2009 roku (niemal od chwili powstania Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg”). Łączą walkę na szachownicy z walką o zdrowie i życie chorych. Tak, jak zawodnicy starają się dać mata przeciwnikowi (mat oznacza zwycięstwo), tak samo w rozgrywce o życie chorzy na chłoniaka chcą dać mata chorobie. Ponieważ chłoniak jest trudnym i podstępnym przeciwnikiem, walka z nim jest często długotrwała, wymagająca wielkiej determinacji, wiedzy oraz dobrej współpracy pacjenta i lekarza. Stąd nazwa turnieju, będącego formą krwiodawstwa: Daj MATA chorobie! Turnieje co roku organizowane są wspólnie z Małopolskim Związkiem Szachowym, który dba, aby każda rozgrywka odbywała się w zgodzie z obowiązującym kodeksem szachowym.

Maria Szuba, Przewodnicząca Stowarzyszenia Przebiśnieg:

- Jan Zapała, który jest jedocześnie członkiem naszego Stowarzyszenia, jak i sędzią szachowym, zachęcił środowisko szachistów do uczestnictwa w tym wyjątkowym turnieju, gdzie zamiast wpisowego zawodnicy oddają krew. Odzew ze strony szachistów każdego roku jest wspaniały. W turnieju może wziąć udział każdy – zawodnicy z klubów szachowych, amatorzy, czy młodzież szkolna. Liczymy, że tegoroczne rozgrywki przyczynią się do jeszcze większej ilości pozyskanej krwi  niż w ubiegłych latach.

Organizatorzy mają nadzieję, że również w tym roku szachiści i krwiodawcy licznie odpowiedzą na apel i wszyscy razem dadzą MATA chorobie!

 • login
 • login
 • login
 • login
 • login
 • login
 • login
 • login
 • login
 • login
 • login
Data aktualizacji strony: 2014-03-14

Informujmy, że portal onkologia-online.pl, korzysta z plików cookie (ciasteczka). Aby uzyskać więcej informacji o ich wykorzystywaniu,
przejdź do Polityki Prywatności. Kliknij "akceptuję" aby to okno nie pokazywało się więcej

Akceptuję