Opis działania serwisu
Serwis umożliwia wyszukiwanie informacji z zakresu list oczekujących do komórek organizacyjnych (np. poradni specjalistycznej, oddziału szpitalnego) oraz na wybrane procedury medyczne i programy zdrowotne u poszczególnych świadczeniodawców na terenie wybranego województwa. Informacje pochodzą od świadczeniodawców i są prezentowane w podziale na dwie kategorie medyczne "przypadek pilny" i "przypadek stabilny". W serwisie publikowane są informacje o:
- średnim czasie oczekiwania w dniach;
- liczbie osób oczekujących według stanu na koniec miesiąca;
- liczbie osób skreślonych w miesiącu z listy oczekujących z powodu wykonania świadczenia.
Informacja o miesiącu, którego dotyczą powyższe dane, prezentowana jest w kolumnie "Miesiąc i rok aktualizacji danych". Jeśli świadczeniodawca nie przekazał do NFZ w ciągu ostatnich 3 miesięcy informacji z zakresu list oczekujących, w serwisie wyświetli się komunikat "brak danych".
Prezentowany w serwisie średni czas oczekiwania oznacza średnią liczbę dni, jaką oczekiwały na udzielenie świadczenia osoby skreślone z listy oczekujących z powodu wykonania świadczenia u danego świadczeniodawcy. Czas ten świadczeniodawcy mają obowiązek obliczać zgodnie ze wzorem zawartym w załączniku nr 7 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 czerwca 2008 r. w sprawie zakresu niezbędnych informacji gromadzonych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r., Nr 123, poz. 801, z późn. zm.).Podkreślić należy, że do obliczenia średniego czasu oczekiwania są brane, zgodnie ze wzorem, wyłącznie informacje o osobach znajdujących się na liście oczekujących, którym w okresie ostatnich 6 miesięcy udzielono świadczenia i z tego powodu zostały z listy skreślone. Nie będą więc brane pod uwagę informacje o osobach, którym wykonano świadczenie, a które nie są umieszczane na listach oczekujących, tj. osoby znajdujące się w momencie zgłoszenia do świadczeniodawcy w stanie nagłym oraz osoby znajdujące się w planie leczenia i wymagające okresowego, w ściśle ustalonych terminach, wykonywania kolejnych etapów świadczenia. Należy dodać, że średni czas oczekiwania wynoszący 0 dni może oznaczać dwie sytuacje: świadczenia są udzielane na bieżąco lub w okresie ostatnich 6 miesięcy nikt nie został skreślony z listy oczekujących z powodu wykonania świadczenia. Dlatego uwagę należy zwracać nie tylko na średni czas oczekiwania, ale jednocześnie na liczbę osób oczekujących oraz liczbę osób skreślonych z listy oczekujących z powodu wykonania świadczenia.
Jak czytać informacje z zakresu list oczekujących publikowane w serwisie
Poniżej znajduje się przykładowy wynik wyszukania w serwisie informacji z zakresu list oczekujących dla wybranego świadczeniodawcy. Informacje w poniższej tabeli są nieprawdziwe i mają na celu wyłącznie zaprezentowanie sposobu czytania danych.
Z informacji przedstawionych w tabeli wynika, że w Centrum Medycznym w Pułtusku w przypadku poradni okulistycznej:
- odnotowano na koniec lutego 2012 r. 215 osób oczekujących zakwalifikowanych do kategorii medycznej "przypadek stabilny" oraz 23 osoby oczekujące zakwalifikowane do kategorii medycznej "przypadek pilny";
- skreślono w lutym 2012 r. z listy oczekujących z powodu wykonania świadczenia 98 osób zakwalifikowanych do kategorii medycznej "przypadek stabilny" oraz 15 osób zakwalifikowanych do kategorii medycznej "przypadek pilny";
- odnotowano dla osób skreślonych w okresie wrzesień 2011 r. - luty 2012 r. (ostatnie 6 miesięcy) z listy oczekujących z powodu wykonania świadczenia średni czas oczekiwania wynoszący 23 dni dla kategorii medycznej "przypadek stabilny" oraz 9 dni dla kategorii medycznej "przypadek pilny".
Jak wyszukać informacje z zakresu list oczekujących w serwisie
W celu wyszukania informacji o średnim czasie oczekiwania i liczbie osób oczekujących należy obligatoryjnie wypełnić co najmniej jedno z pól: "Świadczenie", "Świadczeniodawca", "Miejscowość". Wyniki wyszukiwania sortowane są po średnim czasie oczekiwania, określonym dla kategorii medycznej "przypadek stabilny", od najkrótszego do najdłuższego. Po wyszukaniu informacji z zakresu list oczekujących do komórki organizacyjnej, istnieje możliwość bezpośredniego przejścia do okna prezentującego informacje o oczekujących na realizowane w wybranej komórce organizacyjnej procedury medyczne, programy zdrowotne. W tym celu należy nacisnąć przycisk (Dodatkowe informacje), umieszczony w ostatniej kolumnie tabeli. Należy zaznaczyć, że informacje o liczbie oczekujących, średnim czasie oczekiwania można uzyskać wyłącznie dla procedur medycznych, programów zdrowotnych, w przypadku których świadczeniodawcy są zobowiązani do przekazywania informacji z zakresu list oczekujących.
Przykład: w polu o nazwie "Świadczenie" wpisujemy ciąg dowolnych znaków. Wyszukiwanie to zwróci w wyniku wszystkie świadczenia zawierające ten ciąg znaków np. wpisanie fragmentu "okul" spowoduje wyszukanie informacji o średnim czasie oczekiwania i liczbie osób oczekujących do poradni i oddziałów okulistycznych. Zalecane jest jednak korzystanie z przycisku "Wybierz świadczenie" w celu wybrania świadczenia z listy.
Odnośniki do stron z informacjami z zakresu list oczekujących w poszczególnych województwach:
10. Podlaski OW NFZ
11. Pomorski OW NFZ
12. Śląski OW NFZ
14. Warmińsko - Mazurski OW NFZ
Prezentowane w serwisie informacje z zakresu list oczekujących do komórek organizacyjnych oraz na wybrane procedury medyczne, programy zdrowotne można pobrać w postaci 16 plików w formacie zip (jeden plik dla każdego województwa). Pliki przedstawiają stan na koniec miesiąca i są aktualizowane raz w miesiącu.
Dolnośląski OW NFZ - stan na 31 stycznia 2014 r. ,
Kujawsko-Pomorski OW NFZ - stan na 31 stycznia 2014 r.
Lubelski OW NFZ - stan na 31 stycznia 2014 r.
Lubuski OW NFZ - stan na 31 stycznia 2014 r.
Łódzki OW NFZ - stan na 31 stycznia 2014 r.
Małopolski OW NFZ - stan na 31 stycznia 2014 r.
Mazowiecki OW NFZ - stan na 31 stycznia 2014 r.
Opolski OW NFZ - stan na 31 stycznia 2014 r.
Podkarpacki OW NFZ - stan na 31 stycznia 2014 r.
Podlaski OW NFZ - stan na 31 stycznia 2014 r.
Pomorski OW NFZ - stan na 31 stycznia 2014 r.
Śląski OW NFZ - stan na 31 stycznia 2014 r.
Świętokrzyski OW NFZ - stan na 31 stycznia 2014 r.
Warmińsko-Mazurski OW NFZ - stan na 31 stycznia 2014 r.
Wielkopolski OW NFZ - stan na 31 stycznia 2014 r.
Zachodniopomorski OW NFZ - stan na 31 stycznia 2014 r.
źródło: http://www.nfz.gov.pl/
Stosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnej:
sprawdź tutaj.