Twitter

Foscan® (Temoporfin)

Wielkość czcionki: A | A | A
Nazwa handlowa: Foscan®
Nazwa międzynarodowa: Temoporfin
Nazwa substancji czynnej: Temoporfin
Firma farmaceutyczna: Biolitec
Podmiot odpowiedzialny: Biolitec Pharma Ltd.
Link: http://foscan.net/
Zarejestrowane wskazania: rak głowy i szyi
Więcej informacji: Finansowanie w ramach NFZ,
Dokumentacja medyczna produktu leczniczego,
Foscan® (Temoporfin)
Dawkowanie:

Dawkowanie i sposób podawania:

Terapia fotodynamiczna z zastosowaniem produktu leczniczego Foscan może być prowadzona wyłącznie w specjalistycznych ośrodkach onkologicznych, zapewniających pacjentowi opiekę wszechstronnie wyszkolonego zespołu medycznego oraz nadzór lekarzy mających doświadczenie w prowadzeniu terapii fotodynamicznej.

Dawkowanie

Dawka wynosi 0,15 mg/kg masy ciała.

Dzieci i młodzież

Stosowanie produktu leczniczegoFoscan u dzieci i młodzieży nie jest wskazane.

Sposób podawania

Produkt leczniczy Foscan podaje się przez założoną na stałe kaniulę dożylną do dużej żyły kończyny w odcinku proksymalnym, najlepiej do żyły w rejonie zgięcia łokciowego. Lek podaje się w powolnym wstrzyknięciu dożylnym, trwającym nie krócej niż 6 minut. Przed wykonaniem wstrzyknięcia należy sprawdzić drożność kaniuli założonej do żyły, a podczas wstrzykiwania zachowywać wszelkie środki ostrożności dla uniknięcia wydostania się roztworu leku poza żyłę (patrz punkt 4.4 ChPL).

Ciemnopurpurowy kolor roztworu leku oraz bursztynowa barwa fiolek, w których jest on dostarczany uniemożliwiają kontrolę wzrokową czy w produkcie nie są obecne cząstki stałe. Dlatego też, z uwagi na bezpieczeństwo, konieczne jest stosowanie filtra umieszczonego pomiędzy strzykawką a kaniulą; filtr taki dołączony jest do opakowania produktu leczniczego. Produktu leczniczego Foscan nie należy rozpuszczać, a filtra przepłukiwać roztworem chlorku sodu ani jakimkolwiek innym roztworem wodnym.

Wymagana dawka produktu leczniczego Foscan podawana jest w powolnym wstrzyknięciu dożylnym, przez co najmniej 6 minut. Po 96 godzinach po podaniu produktu leczniczego Foscan, miejsce leczone powinno zostać naświetlone światłem o długości fali 652 nm, pochodzącym z atestowanego źródła laserowego. Światło musi docierać do całej powierzchni guza za pośrednictwem atestowanego, mikrosoczewkowego włókna optycznego. Jeżeli jest to możliwe, naświetlany obszar powinien być poszerzony o 0,5 cm poza granice guza.

Naświetlanie światłem musi być prowadzone nie krócej niż 90 i nie dłużej niż 110 godz. po wstrzyknięciu produktu leczniczego Foscan.

W celu uzyskania odpowiedniej, jednorazowej dawki światła 20 J/cm2, dostarczanej do powierzchni guza z mocą 100 mW/cm2, potrzebny jest czas naświetlania około 200 s.

Każde pole powinno być naświetlane tylko jeden raz w jednym cyklu leczenia. W tym samym cyklu leczenia mogą być naświetlane liczne, niezachodzące na siebie pola. Musi być zachowana ostrożność, aby żaden obszar tkanek nie został naświetlony dawką światła większą niż wyznaczona dawka lecznicza. Tkanki otaczające obszar przeznaczony do naświetlenia muszą być całkowicie chronione, aby uniemożliwić wystąpienie w nich fotoaktywacji pod wpływem światła rozproszonego lub odbitego.

Drugi cykl leczenia można przeprowadzić - w zależności od decyzji lekarza - u pacjentów, u których uzyskanie większej martwicy guza i dodatkowe usunięcie tkanki nowotworowej wydaje się pożądane. Najkrótszy zalecany okres przerwy pomiędzy kursami leczenia wynosi 4 tygodnie.

Data aktualizacji: 19.04.2016

  • login
  • login
  • login
  • login
  • login
  • login
  • login
  • login
  • login
  • login
  • login
Data aktualizacji strony: 2016-04-19

Informujmy, że portal onkologia-online.pl, korzysta z plików cookie (ciasteczka). Aby uzyskać więcej informacji o ich wykorzystywaniu,
przejdź do Polityki Prywatności. Kliknij "akceptuję" aby to okno nie pokazywało się więcej

Akceptuję