O kościach
Układ kostny człowieka zbudowany jest z ponad 200 kości, które chronią narządy wewnętrzne i pozwalają ludziom utrzymać właściwą postawę. Kości są połączone między sobą więzadłami, które są zbudowane z tkanki włóknistej. Chrząstki (stwardnienia tkanki włóknistej) obejmują i chronią stawy, gdzie łączą się kości. Głównym składnikiem kości jest tkanka kostna, ale zawiera ona także tkankę tłuszczową, krwiotwórczą, chrzęstną i inne. Każda kość pokryta jest okostną. Trzon kości długich, powierzchniowe (korowe) warstwy ich nasad i kości płaskich, tworzy istota zbita, zaś nasady kości długich, a także we wnętrzu kości płaskich, różnokształtnych i krótkich - istota gąbczasta.
Kość jest tkanką, która prócz kolagenu (miękkiej, tkanki włóknistej) składa się z fosforanu wapnia (składnik mineralny, który pomaga uodpornić i wzmocnić kości). Istnieją trzy rodzaje komórek kości:
- Osteoklasty – ich funkcją jest rozbijanie i usuwanie starych kości.(we współpracy z osteoblastami)
- Osteoblasty – biorące udział w tworzeniu się kości
- Osteocyty - ich główną rolą jest wymiana substancji odżywczych i metabolitów w kości
O raku kości
Nowotwór może rozwinąć się w każdej kości. Rak powstaje gdy zdrowe komórki w szpiku zaczynają się zmieniać i rozwijać w sposób niekontrolowany, tworząc masę nazywaną guzem . Guzy kości mogą być łagodne (zmiany niezłośliwe ) lub złośliwe (rakowe, które mogą się rozprzestrzeniać na inne części ciała). Zdarza się, że mimo łagodnego charakteru guza, zmiany są na tyle duże, że naciskają otaczającą tkankę i osłabiają kości. Może on zniszczyć okostną i rozprzestrzenić się na inne tkanki. Dostając się do krwiobiegu może dotrzeć do innych części ciała np. do płuc.
Istnieją różne rodzaje raka kości, w tym:
- Kostniakomięsak i mięsak Ewinga to dwa typy raka kości, występujące najczęściej u dzieci i młodzieży.
- Chondrosarcoma (chrzęstniak mięsakowy) jest rakiem tkanki chrzęstnej dotyczącym częściej osób dorosłych.
- Struniak jest rodzajem raka kości, który zwykle rozpoczyna się w dolnym odcinku kręgosłupa.
Do mięsaków tkanek miękkich zaliczamy:
- złośliwy włókniak histiocytarny (MFH), stanowi mniej niż 1% guzów kości i zwykle występuje u osób dorosłych. Najczęściej zajmuje ręce i nogi, szczególnie w okolicy stawu kolanowego.
- Włókniakomięsak jest bardziej powszechny wśród osób dorosłych, szczególnie w średnim wieku, najczęściej rozpoczyna się w kości udowej.
- choroba Pageta kości występuje na ogół u osób starszych i wiąże się z przerostem tkanki kostnej.
Stosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnej:
sprawdź tutaj.