Nowotwór złośliwy jajnika jest jednym z najczęstszych, występujących u kobiet w wieku około- i pomenopauzalnym. Niestety, wykrywany jest najczęściej w zaawansowanym stadium choroby. Na całym świecie obserwuje się stały wzrost zachorowań, zwłaszcza w krajach wysoko uprzemysłowionych. Dokładne mechanizmy i przyczyny rozwoju raka jajnika nie są znane, ale przyjmuje się, że odpowiedzialna za to jest określona podatność organizmu ( mutacje genowe), oraz zaburzenia hormonalne.
Funkcje Jajników
Jajniki to parzysty narząd, w którym dojrzewają komórki płciowe i wytwarzane są hormony płciowe (estrogen i progesteron wpływający na zmiany w błonie śluzowej macicy). W jego budowie wyróżniamy dwie części: korową-zewnętrzną (zawierającą pęcherzyki pierwotne) i rdzenną- wewnętrzną (w niej znajdują się naczynia krwionośne). Pod wpływem hormonów przysadki i jajników, pęcherzyki dojrzewają przekształcając się w pęcherzyki Graffa, w których znajdują się oocyty II rzędu uwalniane podczas owulacji. Jajniki okryte są jednowarstwowym nabłonkiem sześciennym.
Nowotwory złośliwe jajnika
Z uwagi na zmiany zachodzące z wiekiem i upośledzenie funkcji hormonalnych, rak jajnika może rozwinąć się nawet w wieku podeszłym. Największą liczbę zachorowań stwierdza się w przedziale wiekowym 50- 59 lat, ale także dotyczy on kobiet do 80 roku życia.
Spośród pierwotnych nowotworów złośliwych jajnika wyróżnia się trzy ogólne grupy:
- nowotwory wywodzące się z komórek nabłonka powierzchniowego ( nowotwory nabłonkowe-raki) te stanowią większość – ok. 85-90% wszystkich zachorowań na raka jajnika
- nowotwory wywodzące się z pierwotnej komórki płciowej ( nowotwory zarodkowe), nieco rzadziej występujące
- nowotwory wywodzące się ze zrębu jajnika i sznurów płciowych.- występują rzadko
Grupy te różnią się między sobą epidemiologią, rokowaniem , przebiegiem klinicznym możliwościami leczenia. Zdecydowana większość, bo około 90% wszystkich złośliwych nowotworów jajnika, jest pochodzenia nabłonkowego (nabłonek powierzchni jajnika).
Stosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnej:
sprawdź tutaj.