W przeważającej większości rak piersi rozwija się w formie guza umiejscowionego w różnych częściach piersi. Nie oznacza to jednak , że każdy guz piersi jest rakiem. Większość guzów piersi (ok. 80%) to zmiany łagodne- guzki te rosną powoli, nie uszkadzają okolicznych tkanek, nie powodują także powstania przerzutów. Większość łagodnych guzów piersi mają charakter włókniaka, czyli łagodnego rozrostu tkanki łącznej. Niektóre zmiany łagodne mają charakter cyst, czyli rodzaju worka wypełnionego płynem. Zmiany włókniste w piersi mogą powodować także objawy takie jak obrzęk i ból piersi. Zwykle związane są ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie. Występowanie niektórych łagodnych zmian w piersi może powodować wzrost ryzyka rozwoju raka piersi
Objawy, które powinny zaniepokoić to:
- Pojawienie się zgrubień w piersi (wiele kobiet zazwyczaj wyczuwa je w brodawce piersi) lub pod pachą
- podwyższona ciepłota skóry, zaczerwienienie, podrażnienie skóry
- obrzęk piersi, zmiana przypominająca skórkę pomarańczy
- Tkliwość sutków, (może wystąpić nagle, z krwistym wyciekiem, występować w obu lub tylko w jednej piersi), lub zmiany fizycznych (np. wciągnięcie sutka, trwały ból lub zmiana wielkości, kształtu piersi)
- Ból w klatce piersiowej (zwykle nie jest objawem raka piersi, ale należy zgłosić się do lekarza) lub nieustępujący ból piersi.
Niepokój powinny wywołać przede wszystkim guzy:
- szybko powiększające się,
- którym towarzyszy powiększenie węzłów chłonnych pachy,
- którym towarzyszą zmiany w wyglądzie lub kształcie piersi,
- które umiejscowione są w tkance piersi przyśrodkowo (tzn. w kierunku mostka); zmiany łagodne zwykle obejmują górny, boczny kwadrant piersi, ale nie jest to regułą, gdyż tam też może rozwijać się nowotwór piersi.
O raku piersi świadczyć może nie tylko wyczuwalny guz w piersi, ale także inne zmiany – np. w wyglądzie piersi. U niektórych kobiet wciągnięcie brodawki sutkowej występuje od okresu dojrzewania i stanowi wariant prawidłowej budowy piersi, natomiast wciągniecie brodawki pojawiające się niedawno, szczególnie po 40. roku życia może być objawem niepokojącym. Nieprawidłowym objawem jest także wyciek mleka lub innej treści z brodawki sutkowej z piersi, szczególnie u kobiet w lub po okresie przekwitania.
Szukasz Pomocy?
Federacja Stowarzyszeń "Amazonki"
Stosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnej:
sprawdź tutaj.